Description
Designed to fit Springfield Armory XD-E model pistols chambered in 9mm this nickel plated steel magazine features a black polymer floorplate and engraved Springfield Armory emblem.

$31.99
SPRINGFIELD MAGAZINE XD-E 8-RND FLUSH FIT MAG
In stock
Designed to fit Springfield Armory XD-E model pistols chambered in 9mm this nickel plated steel magazine features a black polymer floorplate and engraved Springfield Armory emblem.
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 × 3.7 × 1.5 in |
| Brand | Springfield armory |
| Caliber | 9mm luger |
| Capacity | 8 rounds |
| Finish | Stainless steel |
| Material | Nickel plated steel |
| Model | Xd-e |
| Compliance item type | Magazines |
| Compliance magazine type | Handgun magazine |
| Package quantity | 1 |
| California proposition 65 | Yes |
| California proposition 65 chemical | Lead |