Description
Magazine is compatible with your Springfield Armory XD-M Elite Compact. It includes a Springfield #3 Backstrap.

$42.99
Springfield Armory XDME50153 XD-M Elite Compact 15rd Extended 10mm Auto Stainless Steel
In stock
Magazine is compatible with your Springfield Armory XD-M Elite Compact. It includes a Springfield #3 Backstrap.
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 3.6 × 1.5 in |
| Brand | Springfield armory |
| California prop 65 | Yes |
| California prop 65 chemical | Lead |
| Compliance item type | Magazines |
| Compliance magazine type | Handgun magazine |
| Magazine caliber | 10mm auto |
| Magazine capacity | 15 rds |
| Magazine finish | Stainless steel |
| Package quantity | 1 |
| Weapon manufacturer | Springfield armory |
| Weapon manufacturer model | Xd-m elite compact |
| Material | Steel |
| Series | Elite compact |
| Model fit | Xd-m elite compact |