Description
The Winchester Target & Practice 9mm ammunition is designed for optimal performance during target shooting and practice sessions. With a 115 grain full metal jacket bullet, this ammunition offers reliable feeding and consistent accuracy.

$16.99
Winchester Ammo SG9W50 USA 9mmLuger 115gr Full Metal Jacket 50 Per Box/20 Case
Out of stock
The Winchester Target & Practice 9mm ammunition is designed for optimal performance during target shooting and practice sessions. With a 115 grain full metal jacket bullet, this ammunition offers reliable feeding and consistent accuracy.
| Weight | 1.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.3 × 2.1 × 2 in |
| Boxes per case | 20 |
| Brand | Winchester |
| Brand family | Service grade |
| Bullet type | Full metal jacket |
| Caliber | 9mm luger |
| Casing material | Brass |
| Grain | 115 gr |
| Muzzle velocity | 1190-1300 fps |
| Energy | 432 ft-lbs |
| Reloadable | Yes |
| Rounds per box | 50 |
| Application | Target |