Description
Magazine is compatible with your Springfield Armory XD-E. It features an extended floor plate.

$42.99
Springfield Armory XDE0908H XD-E 8rd 9mm Luger Stainless Steel
In stock
Magazine is compatible with your Springfield Armory XD-E. It features an extended floor plate.
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 × 3.6 × 1.7 in |
| Brand | Springfield armory |
| Ca prop 65 | Yes |
| Ca prop 65 chemical | Lead |
| Compliance item type | Magazines |
| Compliance magazine type | Handgun magazine |
| Magazine caliber | 9mm luger |
| Magazine capacity | 8 rds |
| Magazine finish | Stainless steel |
| Package quantity | 1 |
| Weapon manufacturer | Springfield armory |
| Weapon manufacturer model | Xd-e |
| Material | Stainless steel |
| Type | Detachable |