Description
The Springfield Mag Xtension allows the use of full size magazines in subcompact pistols comfortably.

$12.99
Springfield X-tension, Magazine Extension, XD9/40/357, Black XD5003
Out of stock
The Springfield Mag Xtension allows the use of full size magazines in subcompact pistols comfortably.
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 4 × 2 in |
| Description | Magazine extension |
| Manufacturer | Springfield |
| Model | X-tension |
| Product type | Magazine grip sleeve |
| Sub category | Magazine parts |
| Color | Black |
| Propuse | Detachable |
| Caliber | 9mm luger |
| Capacity | Mag sleeve |
| Finish | Black |
| Material | Polymer |
| Type | Detachable |
| Model fit | Xd |
| Brand fit | Springfield armory |
| Series | X-tension mag sleeve |