Description
Magazine sleeve slides down over the top of the magazine and fills the gap between the bottom of the grip frame and the base of the magazine.

$12.99
Springfield Armory XD5004 Mag Sleeve made of Polymer with OD Green Finish & 1 Piece Design for 9mm Luger, 40 S&W Springfield XD
In stock
Magazine sleeve slides down over the top of the magazine and fills the gap between the bottom of the grip frame and the base of the magazine.
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 3.7 × 3.3 in |
| Model | Mag sleeve |
| Purpose | Detachable |
| Series | X-tension mag sleeve |
| Hazard ground | 2024-04-08t00:00:00+00:00 |
| Caliber | 9mm luger |
| Capacity | Mag sleeve |
| Finish | Od green |
| Material | Polymer |
| Type | Detachable |
| Model fit | Xd |
| Brand fit | Springfield armory |