Description
The Springfield Mag Xtension allows the use of full size magazines in subcompact pistols comfortably.

$12.99
Springfield XDM, X-tension, Magazine Extension, Compact Sleeve, XDM9/40, Backstrap 2, Black XDM5002C
In stock
The Springfield Mag Xtension allows the use of full size magazines in subcompact pistols comfortably.
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 3.7 × 2.1 in |
| Description | Magazine extension |
| Manufacturer | Springfield |
| Model | Xdm 3.8 compact backstrap 2 |
| Product type | Magazine grip sleeve |
| Sub category | Magazine parts |
| Color | Black |
| Propuse | Grip enhancer |
| Series | Mag sleeve |
| Caliber | 9mm luger |
| Capacity | Mag sleeve |
| Finish | Black |
| Material | Polymer |
| Type | Spacer sleeve |
| Model fit | Xd-m compact |
| Brand fit | Springfield armory |
| Hazard ground | 2024-03-19t00:00:00+00:00 |