Description
This backstrap sleeve fits over a full size XD-M magazine in 9mm or 40 S&W to make your 3.8″ XD-M Compact pistol frame fit a high capacity full size magazine. This black polymer piece does not extend the length of the magazine.

$12.99
Springfield Armory XDM5003C Backstrap Sleeve made of Polymer with Black Finish & 1 Piece Design for 9mm Luger, 40 S&W Springfield XD-M Compact with #3 Backstrap
In stock
This backstrap sleeve fits over a full size XD-M magazine in 9mm or 40 S&W to make your 3.8″ XD-M Compact pistol frame fit a high capacity full size magazine. This black polymer piece does not extend the length of the magazine.
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 3.5 × 1.8 in |
| Model | Backstrap sleeve |
| Purpose | Adapts grip |
| Series | X-tension sleeve for backstrap |
| Hazard ground | 2024-03-19t00:00:00+00:00 |
| Caliber | 9mm luger |
| Finish | Black |
| Material | Polymer |
| Type | Magazine sleeve |
| Model fit | Xd-m compact |
| Brand fit | Springfield armory |